Seriespel
Nedan följer tabellställning för Öresunds BS olika lag samt spelschema för säsongen 2014/2015.
För resultat och ställning i slutspelsmatcherna hänvisar vi till Svenska Bowlingsförbundets hemsida.
Tabellställning 2016/2017
A-LAG, DIV 1 SÖDRA GÖTALAND | Efter omg |
||||||
LAG GRUPP A | S |
V |
O |
F |
TOTAL |
D |
P |
Kulladals BS F1 | 22 |
16 |
3 |
3 |
279-158 |
121 |
35 |
BK Borgen | 22 |
16 |
1 |
5 |
267-169 |
98 |
33 |
BK Bråhög | 22 |
12 |
2 |
8 |
258-182 |
76 |
26 |
Öresunds BS | 22 |
11 |
2 |
9 |
237-188 |
49 |
24 |
Lunds BK Mamba F | 22 |
4 |
0 |
18 |
137-287 |
-150 |
8 |
BK Lödde | 22 |
1 |
0 |
21 |
105-333 |
-228 |
2 |
F-LAG, DIV. 2 ÖSTRA GÖTALAND | Efter omg |
||||||
LAG - GRUPP C | S |
V |
O |
F |
TOTAL |
D |
P |
BS Olymp | 22 |
16 |
0 |
6 |
266-170 |
96 |
32 |
BK Allön | 22 |
14 |
3 |
5 |
276-162 |
114 |
31 |
Olofströms BS F | 22 |
11 |
3 |
8 |
231-207 |
24 |
25 |
Öresunds BS F | 22 |
12 |
1 |
9 |
228-210 |
18 |
25 |
Team Molmoe BK F | 22 |
11 |
1 |
10 |
205-212 |
-7 |
23 |
BK Finn | 22 |
8 |
4 |
10 |
218-221 |
-3 |
20 |
Spelschema
OMG. |
DATUM |
LAG |
TID |
MATCH | HALL /RESULTAT |
2 |
2016-09-10 |
A |
13:20 |
Team Värnamo BC | 14-5 |
2016-09-11 |
F |
15:00 |
Team Ystad BK | 16-4 |
|
3 |
2016-09-17 |
A |
09:00 |
BK Lödde | 17-3 |
2016-09-17 |
F |
10:40 |
BS Olymp | 8-12 |
|
2016-09-17 |
F |
14:00 |
BK Finn | 8-12 |
|
4 |
2016-09-24 | A |
10:00 |
BK Turbo | 8-11 |
2016-09-24 | A |
15:20 |
BKF Falkenberg F | 11-9 |
|
2016-09-24 |
F |
13:20 |
BK Femtionian F | 13-7 |
|
5 |
2016-10-15 |
A |
10:40 |
Lunds BK Mamba F | 15-4 |
2016-10-16 |
F |
10:40 |
BK Finn | 11-9 |
|
6 |
2016-10-23 |
A |
13:20 |
BK Cahoot | 17-3 |
2016-10-23 |
F |
09:00 |
BK Bråhög F | 11-9 |
|
7 |
2016-10-30 |
A |
09:00 |
Kulladals BS F1 | 9-10 |
2016-10-30 |
F |
10:40 |
Team Malmoe BK F | 15-5 |
|
8 |
2016-11-20 |
A |
15:00 |
Olofströms BS | 8-12 |
2016-11-19 |
F |
10:00 |
Kalmar AIK BK | 6-12 |
|
2016-11-19 |
F |
14:00 |
Glasriket KK | 14-6 |
|
9 |
2016-11-26 |
A |
09:00 |
BK Bråhög | 6-14 |
2016-11-26 |
A |
13:00 |
BK Borgen | 7-13 |
|
2016-11-27 |
F |
15:00 |
BK Allön | 6-14 |
|
11 |
2017-01-14 |
A |
10:40 |
BK Grabbers | 15-5 |
2017-01-14 |
A |
14:40 |
BK Frigg | 14-6 |
|
2017-01-14 |
F |
09:00 |
Malmö-Ecco BK | 10-10 |
|
12 |
2017-01-21 |
A |
13:20 |
Nybro IF | 12-8 |
2017-01-22 |
F |
15:00 |
Cimbria BK | 14-6 |
|
13 |
2017-01-28 |
A |
15:00 |
BK Bråhög | 13-7 |
2017-01-28 | F |
12:00 | Olofströms BS F | 8-12 |
|
2017-01-28 |
F |
15:40 |
BK Allön | 3-17 |
|
14 |
2017-02-19 |
A |
10:40 |
Kulladals BS F1 | 9-11 |
2017-02-18 |
F |
10:40 |
Team Malmoe BK F | 7-13 |
|
15 |
2017-02-25 |
A |
13:20 |
Karlskrona BK | 8-11 |
2017-02-25 |
F |
10:00 |
Tingsryd KK | 7-13 |
|
2017-02-25 |
F |
15:40 |
KFUM Karlskrona | 13-7 | |
16 |
2017-03-04 |
A |
13:20 |
BK Borgen | 10-10 |
2017-03-05 |
F |
13:20 |
BS Olymp | 7-13 |
|
18 |
2017-04-01 |
A |
09:00 |
BK Animals | 3-17 |
2017-04-01 |
A |
12:00 |
BK FH Engelholm F1 | 10-10 |
|
2017-04-01 | F |
10:00 |
IF Raketen | 13-7 |
|
2017-04-01 |
F |
15:00 |
Team Växjö F | 13-7 |
|
19 |
2017-04-08 |
A |
11:40 |
BK Lödde | 14-6 |
2017-04-08 |
A |
15:40 |
Lunds BK Mamba BK F | 10-0 W.O. |
|
2017-04-08 |
F |
15:00 |
Olofströms BS F | 11-9 |
|
20 |
2017-04-22 |
A |
13:20 |
Forsheda BK | 7-13 |
2017-04-23 |
F |
13:20 |
BK Turbanen | 14-6 |